Zdravé bříško

Moje otužování

Otužování má svoji dlouholetou historii, není to pouze novodobý trend. 

Já začala s otužování před pár lety, loni jsem chodila pravidelně a letos jsem byla jen jednou ☹️.  Ale už se těším, až mě tělo pustí, že opět vyrazím. 

Někdy vydržím ve studené vodě déle, někdy se jen ovlažím. Vždy jen podle toho, jak mě tělo samo pustí. Každopádně, vidím nesmírný pokrok v mém vnímání zimy. Už mi nevadí otevřené okno a nemusím oblečení tolik vrstvit, jako jsou vrstvy u cibule. Stačí mi tílko, šaty, kabát a to i když mrzne a je pod nulou. Zimní bundu jsem letos ještě vytáhla jen ve výjimečných případech na výlet k rodičům, kde v zimě vážně mrzne až to praští.

Na otužování nejvíc miluji, je ten pocit TADY a TEĎ a JÁ!

Co za výhody otužování přináší?

Studie ukazují, že celotělní 20 sekundové ponoření do vody o 4,4°C zvyšuje hormon soustředění noradrenalin o 250%. A delší ponor do 14°C zvyšuje noradrenalin o 530% a známý neurotransmiter dopamin o 250%.

Jakým způsobem si můžeme dopřát tyto výhody?

U vody můžeme začít tím, že si budeme mít ruce a obličej studenou vodou, nebo si dopřejeme aspoň 20 vteřin studené sprchy.

U ledu můžeme začít s ledovou tříští nebo velkými zmrzlými kostkami. Tříští si natíráme předloktí nebo přední stranu těla a boky (jako v sauně). Ledovou cihlou se se můžeme ve sprše potřít v oblasti trapézů, horní části zad a hrudníku, ramen a krku. Zde máme oblasti s hnědým cukrem, který díky biochemickým reakcí z energie ATP vytváří teplo. Tento proces např. „dobíjí“ naše srdce, přenáší signály v mozku a v nervové soustavě.

U ledového vzduchu můžeme začít hned, např. když vyjdeme z domu na dvě minutky bez bundy, nebo můžeme chodit či běhat venku naboso. Tento způsob je 25x pomalejší než ponor do vody, ale efekt je stejný. Nakonec můžeme vystoupat vrchol hor jen v kraťasech. Podle mě je tato forma přístupnější pro začátečníky, kteří si nedokážou stoupnout pod studenou sprchu, nebo si jít v zimně zaplavat do jezírka.

Navíc je představa sundat si boty a chvilku se projít po studené rose v lese, nebo se proběhnout či vyválet v plavkách ve sněhu pro někoho snesitelnější než vlézt do ledu. Dokonce si doma můžeme chlad vytvořit tím, že necháme klesnout teplotu pod 19°C. Tělo začne rychleji spalovat kalorie. Takže nemusíme ani nikam chodit. Chlad je jakýsi pohyb bez pohybu. Tělo na biochemické úrovni pracuje intenzivněji a tím se cvičí. Tato metoda otužování je navíc zdarma!

Pravidla otužování

Pokud začínáme s otužováním, najděme si způsob, který nám bude „na míru“ a pamatujme na základní pravidla, brát ohled na postupnost, pravidelnost, věk, zdravotní stav, bezpečnost, znalost tématu a také terénu  a hlavně zodpovědný přístup.

NEvyhody otužování a na co si dát POZOR!

Mějme na mysli, že díky otužování v jakékoliv podobě dochází ke značnému zrychlení metabolismu a oxidativnímu stresu, tedy větší ztrátě antioxidantů v těle a tvorbě volných radikálů. Volné radikály mohou vést k poškození buněk, které může vést až k degeneraci DNA. Proto, je vždy dobré zásobit tělo vitamíny, nejlépe v přirozené přírodní formě ideálně zelenými potravinami, šťávou z ovoce nebo zeleniny. Takže doporučuji po každé studené sprše, po koupeli v jezírku nebo po procházce v lese v plavkách vypít pořádný nápoj se zelenáčem.

 

Ať se zdravě daří 🙂

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *